Názory odborníkov

Matky potrebujú väčšiu flexibilitu na trhu práce.

Matky potrebujú väčšiu flexibilitu na trhu práce.

"Matky, ktoré sa chcú starať o svoje deti a zároveň vrátiť na trh práce, potrebujú pracovné príležitosti, ktoré rešpektujú ich nezastupiteľnú úlohu v rodinách. To znamená predovšetkým flexibilný alebo skrátený pracovný čas, možnosť pracovať z domu, či zdieľané pracovné miesta. Na Slovensku má takúto možnosť len približne 5% zamestnancov, čo je veľmi smutné číslo," vyhlásila europoslankyňa Anna Záborská na tlačovej konferencii k Medzinárodnému dňu rodiny, ktorá sa konala dnes v popoludní v Bruseli.

Podľa Záborskej by zmysluplná politika zameraná na zlepšenie trhu práce mohla byť podporovaná aj z eurofondov. "Som presvedčená, že tu je priestor na zmysluplné využitie štrukturálnych fondov. Veľmi by som si priala, aby pán minister Richter podrobnejšie preskúmal možnosti svojho rezortu ako riadiaceho orgánu pre čerpanie peňazí z EÚ," uviedla Záborská.

Europoslankyňa zároveň upozornila, že pri príprave európskej legislatívy je bežné vypracovanie tzv. dopadovej štúdie, ktorá analyzuje, ako navrhované smernice či nariadenia ovplyvnia fungovanie trhu, priemyselnú produkciu, ceny, alebo životné prostredie. "Nová vláda chce z eurofondov dotovať pracovné miesta pre mladých ľudí, ale nikto zatiaľ nepovedal, aké budú dopady takejto politiky na slovenské rodiny. Príde mi to trochu ako výstrel od pása a mám obavy, že ak sa zameriame na podporu jednej generácie, negatívne sa to dotkne tých ostatných," zdôraznila Záborská.

www.zaborska.sk 

15.5.2012

MUDr. Anna Záborská, Poslankyňa Európskeho parlamentu | 17.05.2012 15:51
 
 
Prečítajte si tiež

Informácie o flexibilnom pracovnom trhu