Skúsenosť s flexibilnými formami práce

Prvý krát sa vrátila do práce, keď mala staršia dcérka 2 roky – a podľa vlastných slov to ťažko znášala, hoci malú strážila babka. Práca ju bavila, i keď veľmi cítila, ako ju plný pracovný úväzok oberá o nádherné chvíle s malou – našťastie tento problém vyriešilo druhé bábätko. Čas naplnený dievčatami ubehol rýchlo a keď mala mladšia 2,5 roka, dohodla sa so šéfkou na skrátenom úväzku na tri dni v týždni. Všetko vyzeralo byť v poriadku. Lenže zakrátko sa ukázalo, že počas druhej materskej sa pomery na pracovisku zmenili.

"...už to nebolo také ako predtým...po dvoch mesiacoch sa nadriadeným nepáčilo, že pracujem iba tri dni v týždni, chceli odo mňa nielen plný úväzok ale aj byť po práci na telefóne a kedykoľvek byť k dispozícii. To som ja však odmietala, veď s dvomi malými deťmi to bolo úplne nemožné. Začalo byť v práci „dusno“, bola som v obrovskom strese a to sa mi veru nepáčilo. Všetko som prenášala na svoje deti a svoju rodinu. Dlho som o tom premýšľala a nakoniec som sa rozhodla túto prácu opustiť. Nebolo to ľahké, predsa len, keby som pristúpila na ich podmienky, mala by som istotu do budúcna, po pár rokoch by som získala odbornosť a potom by som mohla byť svojím pánom... No ja som sa rozhodla a zvolila som pohodlie pre svoju rodinu a povedala som si, že mi to nestojí za tie všetky stresy. A tak som z práce odišla a nevedela som, čo bude ďalej."

Našťastie sa Anete podarilo zakrátko nájsť miesto, kde jej profesia je plne využitá, i keď to finančne nie je najideálnejšie. K tomu však získala – okrem večného študenstva vo výskume – čosi, čo jej mnohé ženy môžu len závidieť: vynikajúcu šéfku, ktorá nemá problém s tým, že dievčatá (ako všetky malé deti) bývajú choré.

"A musím povedať, že dnes mám takú šéfku, akú by si priala mať každá mama na svete. Keď mám choré deti a poviem, že musím s nimi zostať doma, jej milé slová o tom, že ona vie, že som mama a že deti bývajú choré a nech sa o ne dobre starám, sú pre mňa tými najkrajšími slovami. Veľmi, naozaj veľmi mi pomáha a som jej za to nesmierne vďačná. A druhým nie menej dôležitým pozitívom mojej novej práce sú moje skvelé kolegyne, ktoré by si tiež každý prial mať. Sú úžasné v tom, ako ma vedia pochopiť, keď to potrebujem, vypočuť, poradiť, pomôcť a naučili ma toho strašne veľa. Všetkým ľuďom, ktorí sú teraz okolo mňa som nesmierne vďačná, pretože ma robia šťastnou a dovoľujú mi zostať kľudnou a vľúdnou maminkou."

www.rodinka.sk
Aneta | 28.05.2012 12:24
 
 
Prečítajte si tiež

Informácie o flexibilnom pracovnom trhu