Viete, že...

Ženy na rodičovskej dovolenke môžu aj pracovať.

Mladí manželia to majú dnes ťažké. Často začínajú svoj spoločný život hypotékou na byt, starosťou o udržanie si zamestnania. Do toho príde dieťa a tak často stoja pred otázkou, či svoju situáciu finančne zvládnu.

Okrem toho vývoj v práci ide v mnohých profesiách tak dopredu, že „vypadnutie“ na pár rokov si ani nemôžu dovoliť. Dnes však už v mnohých zamestnaniach umožňujú matkám na rodičovskej dovolenke pracovať na dohodu priamo z domu. Je takýto spôsob naozaj výhodný pre všetkých?

„Raz som sa niekde dočítala, že deti potrebujú perfektnú mamu, muž skvelú manželku, zamestnávateľ zodpovednú a precíznu pracovníčku. Na jednu ženu je to akurát tak dosť. Zosúladiť tieto povinnosti nie je však vôbec jednoduché. Patrím k tým ženám, ktoré sa rozhodli počas rodičovskej dovolenky vykonávať prácu z domu. So zamestnávateľom, kolegami a zákazníkmi našej firmy komunikujem prostredníctvom internetu (e–mailová komunikácia, intranet), cez mobilný telefón, prípadne podľa potreby aj formou osobného stretnutia,“ hovorí metodička pre mzdy Asseco Solutions Iveta Matlovičová.

Výhodou tohto pracovného režimu je možnosť zladiť svoje súkromné, pracovné a rodinné potreby. Pracovný čas si mamička vie organizovať tak, aby dieťa nepociťovalo, kedy je v práci. Často totiž pracuje v čase, kedy dieťatko spí alebo sa mu venujú ostatní rodinní príslušníci. Výhody tejto práce vníma aj Iveta Matlovičová takto.

„Táto forma práce mi taktiež poskytuje možnosť zmeniť vzduch, byť stále v dianí a venovať sa svojej práci tak, že po skončení rodičovskej dovolenky budem jednoducho pokračovať v tom, čo robím doteraz, len vo väčších časových nárokoch. Nevýhodou, naopak, zostáva to, že si rodičovskú dovolenku nevychutnám ako iné mamičky, ktoré popri nej nepracujú. Na čas sa musím vzdať svojich koníčkov a trávenia voľného času inak ako len prácou.“

Vidia podobné výhody aj vo firmách? „Počas rodičovskej dovolenky v limitovaných prípadoch umožňujeme ženám pracovať na skrátený pracovný úväzok a v špecifických prípadoch aj prácu z domu,“ odpovedá Martin Čambor, riaditeľ odboru ľudských zdrojov Slovenskej sporiteľne. „Vzhľadom na bezpečnosť bankových dát to nie je možné aplikovať hromadne a takmer vôbec nie v pobočkovej sieti. Vo všetkých prípadoch je to práca špecialistov na ústredí.“

„Prax ukazuje, že starostlivosť o dieťa počas materskej dovolenky, máme na mysli prvých 6 mesiacov, a zvládanie plného pracovného zaťaženia je vo väčšine prípadov problematické,“ tvrdí oproti tomu Pavol Varga, manažér ľudských zdrojov v Európskom obchodnom centre Dell Bratislava.

"Osobne podporujem názor, že žena alebo muž, máme aj také prípady, by sa odchodom na materskú dovolenku mali odpútať od pracovných povinností a venovať sa naplno dieťaťu. Dôležitou súčasťou našej rodinnej politiky je, že kolegyňa alebo kolega na materskej a ďalej na rodičovskej dovolenke je v styku so všetkým dianím vo firme. Naďalej disponuje notebookom, má prístup do firemnej siete a k firemnej komunikácii so všetkými zamestnancami. Má aj prístup k širokej ponuke zamestnaneckých benefitov.

V bratislavskom Európskom obchodnom centre Dell máme aj špecifickú komunikáciu a podujatia pre „Dell mamičky“. Napokon, snažíme sa uľahčiť kolegom návrat z rodičovskej dovolenky. Ponúkame možnosti ako práca z domu alebo čiastočný úväzok na podporu harmonického začlenenia sa do pracovného prostredia."

02.04.2010

Jana Véghová, Pravda | 08.02.2012 18:33
Zdroj: http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/18226-zeny-na-rodicovskej-dovolenke-mozu-aj-pracovat/
 
 
Prečítajte si tiež

Informácie o flexibilnom pracovnom trhu